SPOTKANIE POLONII Z MIŃSKA Z MARYJĄ SALETYŃSKĄ

Spotkanie Polonii z Mińska z Maryją Saletyńską w Dębowcu Dzieci i młodzież uczniowie Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Mińsku na Białorusi spędzili ponad dziesięć dni w Ojczyźnie swoich przodków. Mieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach, który gościnnie otworzył swoje drzwi dla Polonii z Mińska. Dzieci uczęszczały na zajęcia edukacyjne, brały udział w konkursach i ciekawych spotkaniach, ćwiczyły śpiew, wspólnie przeżywały Eucharystię. Program wypoczynku był bogato urozmaicony spacerami po górach i wycieczkami po okolicy. Szczególne wrażenie na Polonii z Mińska wywarła autokarowa wycieczka w dniu 8 sierpnia do Dębowca, do miejsca bliskiego sercu dzieci i młodzieży dzięki usłyszanemu wcześniej na zajęciach i spotkaniach w naszej Szkole Orędziu Płaczącej Matki.  

W drodze do Dębowca uczyliśmy się pięknych śpiewów ku czci Płaczącej  Pani. Po przywitaniu 57-osobowej grupy i krótkim oprowadzeniu dzieci udały się do Bazyliki na Mszę świętą. Nasza grupa przygotowała liturgię. W procesji z darami były niesione krzyże saletyńskie, przeznaczone dla członków Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, którzy przy Polskiej Szkole w Mińsku mają comiesięczne spotkania. Dziękujemy sekretariatowi ARS-u w Dębowcu za ufundowanie tych krzyży. Całym sercem, śpiewem i gorącą modlitwą uczciliśmy Piękną Panią. Po Mszy Świętej grupa udała się do kaplicy Cudownej Figury, która bardzo wzruszyła dzieci: Matka Boża płacze! Królowa Nieba i Ziemi! Jak tak możliwe? Jak i czym ja mogę Jej pomoc?” – krążyły refleksje i pytania.  

Temat Objawienia kontynuował film o La Salette oraz quiz z prezentami, przygotowany przez s. Iwonę. Pozostało w pamięci dzieci też krótkie spotkanie na Kalwarii Saletyńskiej z ks. Józefem Błażejem MS, który spory czas swojej posługi kapłańskiej spędził na Białorusi – w miasteczkach Dryświaty i Dalekie, gdzie obecnie Szkoła organizuje rekolekcje i wyjazdy edukacyjno-formacyjne. Po dobrym obiedzie w świeżo odnowionej jadalni Domu Rekolekcyjnego Centrum Pojednania La Salette i wspólnym zdjęciu uczniowie Szkoły wyjechali w dalszą podróż sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie, do Magurskiego Parku Narodowego i muzeum w Krempnej, a na końcu do św. Jana w Dukli. Zabraliśmy ze sobą w sercach piękne chwile spędzone z Maryją, figurki Płaczącej Pani, Posłańce MBS” i obrazki podkarpackich świętych, by w swoich domach, w swoich rodzinach opowiedzieć o naszej pielgrzymce i przekazać Orędzie naszej Zatroskanej Matki. Dziękujemy  Saletyńskiemu Funduszowi Pomocy Dzieciom i Młodzieży i wszelkim innym sponsorom, bo dzięki nim wszystkim nasza pielgrzymka do Dębowca mogła się odbyć i była tak owocna, tak ubogacona wszelkimi niespodziankami. Pozdrawiam serdecznie, z wdzięcznością  Wadzim Baczkowski