Nasza gmina naszym domem...

Nasza gmina naszym domem - zakończył się projekt

 

Wraz z końcem roku szkolnego 2012/2013 zakończyły się działania w ramach projektu „Nasza gmina naszym domem – poznajemy razem i filmujemy Magurski Park Narodowy” realizowanego przez Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette.

20 czerwca Urząd Gminy w Dębowcu stał się świadkiem pierwszej prezentacji filmu „Cyrla” opowiadającego o zimowej wyprawie dzieci do Magurskiego Parku Narodowego.

Poza ukazaniem piękna magurskich lasów w filmie poruszono również wątek wychowawczy. Zwrócono między innymi uwagę na sprawę bezpieczeństwa w górach oraz ochronę przyrody.  

W filmie udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej w Dębowcu. Licznie zgromadzona podczas premiery publiczność, składająca się z  dzieci uczestniczących w projekcie, rodziców, dyrekcji szkoły, władz gminy i zaproszonych gości, brawami nagrodziła wysiłek młodszych i starszych twórców. Jak stwierdził wójt gminy Dębowiec, film zachęca do poznania naszych pięknych gór, ale też uczy respektu i szacunku wobec nich.

Dzieci od września 2012 roku przygotowywały się do wystąpienia w filmie poprzez warsztaty teatralno – filmowe. Uczyły się poprawnej wymowy i recytacji, zachowania się na planie filmowym, doskonaliły własne umiejętności artystyczne.

21 czerwca uroczystym zakończeniem podsumowano pracę uczniów w ramach grupy ćwiczącej pamięć. Podczas odbywających się od września warsztatów dzieci pod opieką licencjonowanych trenerów ćwiczyły pamięć i koncentrację uwagi metodą opracowaną przez Szkołę Pamięci Wojakowskich.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego również nie zabrakło atrakcji związanych z projektem. Grupa przyrodniczo – krajoznawcza spędziła dwa dni pośród karpackiej puszczy w terenowej stacji badawczej Magurskiego Parku Narodowego na Żydowskim. Całodzienną wędrówkę leśnymi ścieżkami dopełniło wieczorem ognisko i burza z piorunami, która rozpętała się o północy nad Beskidem. Burza i  nocleg pośrodku lasu ze świadomością, że jest on siedliskiem dzikich zwierząt m.in. wilka i niedźwiedzia uczył respektu wobec praw przyrody. Ostatni dzień pobytu to wyprawa na Magurę Watkowską – królową Magurskiego Parku Narodowego znaną m.in. z Rezerwatu Kornuty, szlaku papieskiego i pomnika Jana Pawła II.

Dwudniowe warsztaty były specyficzną lekcją przyrody i pozostaną na długo w pamięci dzieci.

Projekt był realizowany w ramach konkursu dotacyjnego  „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” i został sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły podstawowej w Dębowcu.

L.  G.