Kolonia letnia dla dzieci ze świetlic Caritas - Trzcianka!

KOLONIA DZIECI ZE ŚWIETLIC CARITAS
z Parafii Św. Jana Chrziciela w Trzciance,
JASTROWO 12 - 26.07.2011 r.

 

Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette dofinansował:

kolonię organizowana przez Caritas Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Trzciance.

Dnia 12 Lipca 2011 rozpoczęła się kolonia katolicka, 80-cioro dzieci wyjechało na dwu tygodniowy wypoczynek do Jastrowia. Dzieci zostały podzielone na sześć grup dostosowanych odpowiednio do wieku. Nad każdą grupą czuwał wychowawca odpowiedzialny za organizację czasu podczas wypoczynku. Na kolonii miało miejsce wiele wspaniałych zabaw i atrakcji dla dzieci. Już drugiego dnia cała kolonia rozśpiewała się przy zabawie „Śpiewające fortepiany”. Swoje talenty wokalne dzieci miały okazje zaprezentować podczas karaoke, które cieszyło się ogromną popularnością zarówno wśród kolonistów jak i wychowawców. Podczas kolonii odbył się również konkurs „Miss i Mister kolonii”. Koloniści mogli zaprezentować swoje talenty, które ocenione przez Jury pozwoliły wyłonić najlepszych  i najodpowiedniejszych do tego tytułu. Dla lepszego poznania się dzieci została zorganizowana zabawa „Randka w ciemno” z nagrodami w postaci kolacji pod gwiazdami oraz tematyczne dyskoteki polegające na odpowiednim przebraniu w zależności od podanego tematu towarzyszącemu dyskotece. Dzieci miały również możliwość nauczenia się różnych tańców takich jak cha-cha, salsa, walc wiedeński, które królowały podczas zabawy „Tańca z gwiazdami”; a także inne tańce integracyjne. Tradycyjną zabawą naszych kolonii są „Śluby kolonijne”. Każda z grup wiekowych miała do odegrania scenkę (oświadczyny, poradzenie sobie z niesfornym Jasiem, pierwszy taniec i wiele innych zadań, które zapewniały zabawę dla całej kolonii). I jak to w zwyczaju bywa po „zaślubinach” odbyło się huczne wesele. Ponadto miały miejsce takie zabawy jak kalambury, mini play back show czy otrzęsiny.

Maksymalnie wykorzystywaliśmy piękną i słoneczną pogodę na kąpiel w jeziorze i plażowanie. Najbardziej emocjonującym wydarzeniem na kolonii był jednak mecz rozegrany z kolonią z Warszawy. Cudowny doping kibiców, walka zawodników do samego końca – aż do rzutów karnych - przyniosła sukces naszej kolonii a wraz z nim puchar „Champions league kolonia”.

Podczas zabaw i rozrywek nie zapominaliśmy o Panu Bogu. Odbywały się Msze Święte, które łączyły całą kolonię; wielu również skorzystało z sakramentu pokuty. Pan Bóg cały czas nam towarzyszył i czuwał nad nami.

Kolonia to nie tylko zabawy ale i zajęcia profilaktyczne, mające na celu pomóc dzieciom w ich trudnym życiu, które wiodą na co dzień. Uczyły się jak radzić sobie z emocjami, złością, agresją. Poznawali swoją wartość, staraliśmy się zmniejszać ich kompleksy i uświadamialiśmy, że tak naprawdę mogą osiągnąć wiele w swoim życiu jeśli będą walczyć z własnymi słabościami. Mieliśmy to szczęście, że wśród wychowawców był wykwalifikowany ratownik medyczny, który przeprowadził szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia te cieszyły się wielkim powodzeniem wśród kolonistów – ćwiczyli na fantomie, odgrywali różne scenki, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia takiego kursu. W czasie trwania kolonii skorzystaliśmy również z wyjazdu do kina.

   

Ostatni dzień to oczywiście podsumowanie tego co przeżyliśmy w czasie tych dwóch tygodni. Każda grupa zaprezentowała swoje programy artystyczne, przedstawiające czas spędzony na kolonii i zdobyte umiejętności. Zwieńczeniem tego co przeżyliśmy było wręczenie nagród dla wzorowego kolonisty oraz dyplomów dla pozostałych uczestników. Na zakończenie odbyła się dyskoteka na której wszyscy bawili się wyśmienicie. Po kolonii zostały piękne wspomnienia, był to okres ciężkiej pracy, ale najważniejsze jest to, że każde dziecko wyjechało z uśmiecham na twarzy tak jak założyliśmy to organizując nasz wyjazd pod hasłem „Wakacje z uśmiechem”. I tak 26 lipca 2011 zakończyła się nasza kolonia letnia w Jastrowiu.


 

 

D Z I Ę K U J E M Y !